392

RRR-, Królestwo Polskie, Aleksander I, Medal 1820 na utworzenie Dozorstwa Białogońskiego

1- RRR
Stan zachowania: 1-
Estymacje: 1 429 - 2 381 EUR
Literatura: H-Cz. 5356 R3, Diakov nie notuje
Na awersie popiersie Aleksandra I w lewo, z szatą spięta broszą z cyfrą I, niżej sygnatura Chartron F(ecit), na rewersie orzeł Królestwa Polskiego trzymający w dziobie dokument z datą 1820, a w szponach szarfę z górniczymi młotkami, z prawej fragment chodnika górniczego. Mistrzostwo sztuki odlewniczej świadczące o wyjątkowych umiejętnościach pracowników huty Białogon. Oryginalny, żeliwny, białogoński medal z którego produkowano w epoce wtórniki w brązie np.: https://archiwum.allegro.pl/oferta/aukcja-i3232768985.html Zarówno oryginalne odlewy żeliwne, jak i wtórniki są notowane przez hr. Emeryka Hutten-Czapskiego pod pozycją 3545. Medal, którego projektant w pełni wykorzystał przewagę odlewu nad biciem modelując niewiarygodnie plastyczne popiersie cara przypominające bardziej rzeźbę niż medal. Średnica medalu 69,5mm, grubość krążka 4mm, grubość reliefów 16mm! Wyjątkowy medal, ozdoba zbioru.
Aukcja 14
28 grudnia 2019 CET/Warsaw
Cena wywoławcza
952 EUR
1 429 - 2 381 EUR
Stan zachowania
1- RRR
1 424 EUR
149%
Wyświetleń: 114 | Ulubione: 2

WDA - MiM

Aukcja 14
28 grudnia 2019 CET/Warsaw

Nie mniej niż 0 PLN za tę pozycję
  100

WDA - MiM
Warszawski Dom Aukcyjny Mariusz Walendzik
ul. Porajów 1 / 41
03-188 Warszawa